Učím děti tančit online - má to vůbec cenu?

Nejsem jediný taneční pedagog, který uvízl v této koronové době. Nemohu dobře dělat svoji práci. Nemohu plnohodnotně předávat svým žákům pohybové dovednosti a vést je k estetickému tanečnímu projevu.Proč ne? Můžeš přece učit online!

Ano, to mohu, dokonce je to mou povinností. Ale jakého výsledku mohu dosáhnout? Co opravdu reálně mohu naučit?

Taneční umění se předává přímou cestou z učitele na žáka. Většinu dovedností ”nasajeme“ nevědomky, neverbálně. Kromě toho je potřeba přesné vedení a důsledná korekce chyb. To přes obrazovku nelze. Mnohdy vidíme jen část postavy nebo je záběr z nevhodného úhlu. Byty většinou nejsou koncipovány jako domácí tělocvična .Tanec navíc není jen cvičení ale umění! Má určitý přesah. Nejde jen o pohyb samotný, ale také o práci s energií, prožitek, sdílení určité myšlenky či nějakého záměru. Je naivní se domnívat, že děti bude bavit online výuka taneční techniky bez této nadstavby.


Proč si udržovat kondici, pilovat battement tendu, lámat se do provazu? Jen tak? Abych ze sebe měla dobrý pocit? Nebo že je to potřeba? Ruku na srdce, to je těžké dělat, i když jste dospělí a význam těchto činností plně chápete.

Jak to mají zvládnout děti, kterým současný digitální svět vzal téměř všechno, co milují a proč ve skutečnosti tančí, a hodil na ně jen práci, práci a práci?

Má tedy moje online snažení v této době ještě nějaký smysl?

Myslím si, že má. Jen je úplně jiný, než byl v době před “koronou”. Uvědomuji si, že je potřeba jej začít hledat, přehodnotit svůj přístup, přijmout, že věci se změnily, a najít novou cestu. Aktivně své práci smysl dát.


Myslím na všechny děti, které ze dne na den přišly o svůj život. O svůj pravidelný program, rytmus, přátele, učitele i nové zážitky. Nemůžeme je v tom nechat. Ony neprotestují, přizpůsobují se. Ale to neznamená, že netrpí.

A tak se snažím vnášet optimismus do svých lekcí, každého žáka vnímat, promluvit na něj, povzbudit. Mnoho mých přátel pro své děti připravuje originální taneční hodiny, používají netradiční pomůcky, téměř “stojí na hlavě“, jen aby děti podrželi a nenechali je se propadnout do nicoty.

Má to smysl? MÁ!!!
374 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše