top of page

Taneční průprava - proč vlastně?

Mozná to znáte také. Dětská taneční skupina má nadšené vedení, které do tréninku dává vše, děti motivuje a daří se mu vytvářet i zajímavé choreografie. Na soutěžích sklízí jeden úspěch za druhým. S přibývajícími lety ale úspěchů pomaličku ubývá, ne všechny tanečnice zvládají náročné prvky. Skupina se začíná dělit na "sólistky" a "sbor". Ještě chvíli se to takto dá udržet, ale časem se skupina rozpadá a úspěch sklízí její mladší odnož.

Proč to tak je? Vždyť start byl tak nadějný!

Vídávám to na soutěžích celkem často. Skupina se zaměří na choreografii a v podstatě celý rok trénuje pouze ji. K tomu trochu strečinku a švihů nohama a trénink je postavený. Úspěch je rychlý, ale trvá poměrně krátkou dobu. Ptáte se proč?


Celý problém je v tom, že tanečnice se neučí ovládnout jednotlivé svalové skupiny svého těla. Učí se v podstatě již finální prvky. S přibývajícím věkem je očekávaná náročnost prvků vyšší, ale tělo není připraveno ji zvládnout. Tím, že je neustále podceňována "taneční abeceda", postupně se rozpadá taneční úroveň skupiny a tím také její soudržnost.Skupiny, které se vydají cestou metodické taneční přípravy, mívají úspěch o něco později, za to stabilnější. Vedou své členy k ovládnutí svého těla, uvědomění jednotlivých svalů a vytvoření zdravých a funkčních pohybových vzorců. Výsledkem je tým na přibližně stejné pohybové úrovni. To vede nejen k synchronnímu výkonu při ztvárnění soutěžní choreografie, ale též k psychologicky zdravému týmu, kde se všichni cítí být na jedné lodi.Znalost metodiky tance a její důsledné praktikování vede k tomu, že se daný prvek naučí většina týmu v podobném časovém úseku.


Cesta tréninku konkrétních tanečních prvků bez této přípravy směřuje z dlouhodobého hlediska k rozpadu týmu. Náročné prvky pak dokáží jen někteří a ostatní za nimi neustále pokulhávají. A řeknete sami, zůstali byste v týmu, kde se cítíte neúspěšní?


 

Stejně jako ve škole jsme se nejprve učili poznávat jednotlivá písmenka, potom slabiky, slova a nakonec číst věty, v tanci je to podobné. Základem úspěchu je dobře postavený technický trénink a k tomu další čas věnovaný samotné choreografii.


139 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page